„Polska 1” znaczek pocztowy

Godziny otwarcia

16.00 – 24.00

Tytuł: „Polska 1” znaczek pocztowy

Autor: nieznany

Czas powstania: 1860 r.

Wymiary: wysokość  2,3 cm, szerokość  1,7 cm

Technika: druk typografia

Na znaczku przedstawiono dwugłowego Białego Orła na czerwonej owalnej tarczy z niebieskim otokiem. Na otoku jest biały napis cyrylicą: 10 KOP  ZA  ŁÓT (dziesięć kopiejek za łut). Łut to ówcześnie stosowana miara wagi wynosząca około 12 i pół grama. Tarcza umieszczona jest na białym płaszczu zwieńczonym niebieską koroną. Tło znaczka tworzą gęste białe i czerwone punkty, co daje złudzenie koloru różowego.  Przy dolnej krawędzi jest niebieski napis wielkimi literami alfabetem łacińskim: ZA ŁÓT KOP 10. W czterech rogach w niebieskich ozdobnych narożnikach umieszczono białe cyfry 10. Napis „ za łut kopiejek 10” oznaczał, że na list o wadze do 12 i pół grama należy nakleić jeden znaczek.

Druk znaczka Polska 1 zlecono Fabryce Stempla w Warszawie na maszynie skonstruowanej przez Abrahama Sztaffela techniką typograficzną – dwubarwną niebiesko czerwoną,  na białym papierze dostarczonym przez fabrykę  w Jeziornie.

W celu unieważnienia znaczka na listach, kasowano go owalnym stemplem pocztowym z numerem (numery odpowiadały konkretnym miejscowościom np. Warszawa-1, Sakryszew-345). Znaczek był używany od 1 stycznia 1860 r. do 1 kwietnia 1865 r.