Virtuti Militari dla sztandaru pocztowego
Niedziela : 10:00 – 15:00
Virtuti Militari dla sztandaru pocztowego.
Sztandary pocztowe istnieją od ponad stu lat. Najstarszy znany dziś sztandar związany z pocztą i jej pracownikami pochodzi z 1919 r. Przechowywany jest w Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Spośród kilkuset sztandarów pocztowych jakie powstały na przestrzeni ostatniego wieku tylko jeden został wyróżniony odznaczeniem państwowym. Był nim sztandar Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Telekomunikacji Koło Miejscowe Gdańsk 1. W 1946 r. został on uhonorowany Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy.
Uroczystość poświecenia sztandaru oraz udekorowania go odznaczeniem miała miejsce w niedzielę, dnia 1 grudnia 1946 roku. Na uroczystość przybyli pracownicy poczty z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz organizacji związkowych i społecznych. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe związków zawodowych oraz Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Po mszy celebrowanej przez arcybiskupa Andrzeja Wronkę, dokonano wręczenia sztandaru przewodniczącemu Związku. Najbardziej podniosłą chwilą było przyznanie sztandarowi Krzyża Virtuti Militari za szczególne zasługi w obronie polskiego Wybrzeża podczas II wojny światowej. Sztandar został udekorowany w imieniu Marszałka Polski przez kontradmirała Marynarki Wojennej Adama Mohuczego. Po odznaczeniu sztandaru pochód przeszedł ulicami miasta Gdańska.
Nie znamy dalszych losów sztandaru, natomiast samo odznaczenie znajduje się dzisiaj w zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Muzeum w 1961 r. zakupiło je od osoby prywatnej do swojej kolekcji.
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)