Światowy Dzień Gołębia

Godziny otwarcia

Sobota : 10:00 – 16:00

Pocztowcy, krótkofalowcy oraz inni przedstawiciele zawodów szeroko pojętego resortu łączności mają swoje święta.
Mają je też gołębie pocztowe. Przypada ono 9 kwietnia i jest obchodzone na całym świecie.
Z jakiego powodu? Otóż, w historii poczty i przesyłania informacji ptak ten spełnił niebagatelną rolę, łącząc nadawcę z odbiorcą wiadomości. Już sama jego zdolność powracania do gołębnika – nawet z dużych odległości – robiła wrażenie na żyjących w epoce starożytnej ludziach. Nic więc dziwnego, że szybko postanowili to wykorzystać np. w dawnym Egipcie. Warto wspomnieć o tym, że na malowidłach egipskich pochodzących sprzed 3 tysięcy lat znaleziono przedstawienia gołębi, a ze źródeł historycznych wynika, że właśnie na terenach położonych wokół Morza Śródziemnego znajdowały się najstarsze hodowle tych ptaków. Znali je Asyryjczycy, a Babilończycy „przywiedli” je do Grecji. Wykorzystywali je także Rzymianie, a później muzułmanie – np. podczas oblężenia Jerozolimy. Z początkiem XII wieku władca Alepo i Mosulu zorganizował pierwszą ich pocztę, budując sieć gołębich stacji pocztowych. Podobno to dzięki niej, władca Egiptu (sułtan As-Saliha Ajjuba) został powiadomiony o przybyciu krzyżowców pod wodzą króla Ludwika IX w 1249 roku.
Poczta gołębia wykorzystywana była przez marynarzy, pracowników obsługujących latarnie morskie, podczas oblężeń wielu miast – Harlem (1572), Leyda (1574) Wenecja (1849) oraz licznych wojen. Także w czasach bardziej nam współczesnych.
W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji znajduje się fotografia pochodząca z czasów II wojny światowej – nr inwentarza P-VII-1053, na której widać żołnierza niemieckich sił zbrojnych, niosącego na plecach klatkę z gołębiami.

 

Gołębie pocztowe były często obiektem przestawień, widniejącym na filatelistycznych walorach. Możemy je np. zobaczyć na kartce pocztowej, pochodzącej z 1969 roku, a wyemitowanej z okazji I Olimpiady Gołębi Pocztowych w Katowicach. Kartka została opatrzona numerem 404 w katalogu Fischera, II tom z 2016 roku.

 

Na polskich znaczkach pocztowych gołębie pojawiały się wielokrotnie, zwykle z okazji rocznic i zjazdów imprez związanych z upowszechnianiem pokoju. Jednym z nich jest „Gołąb pokoju”, wyemitowany w 1950 z okazji, nomen omen, „Walki o pokój”, czy kolejny, pochodzący z 1952 roku, wydany podczas obchodów Światowego Kongresu Obrońców Pokoju w Wiedniu.
Na znaczkach wprowadzonych do obiegu 28 X 1994 roku przedstawione są także wizerunki tych ptaków. Cztery znaczki pokazują kilka odmian gołębi hodowlanych i posiadają dwie wartości: 4000 oraz 6000 zł. W katalogu Fischera noszą one kolejne numery: 3363, 3364, 3365 oraz 3366.
Prezentujemy je poniżej.

Warto także wspomnieć o wyemitowanym w tym samym roku bloku ze znaczkiem pocztowym o wartości 10000zł, zapisanym w katalogu Fischera pod numerem 3367.

Mamy nadzieję, że przedstawione Państwu przykłady naszych zbiorów przybliżą tematykę związaną z przesyłaniem korespondencji oraz pozwolą spojrzeć na nią z nieco innej perspektywy.
Zapraszamy do naszego Muzeum!