PIERWSZY MEDAL Z POLSKIEJ WYSTAWY FILATELISTYCZNEJ

Godziny otwarcia

Sobota : 10:00 – 16:00

PIERWSZY MEDAL Z POLSKIEJ WYSTAWY FILATELISTYCZNEJ

Polskie organizacje filatelistyczne od początku działalności stawiały na szeroki rozwój ruchu kolekcjonerskiego. Organizowały w tym celu wystawy najciekawszych znaczków pocztowych. Dla upamiętnienia wydarzenia wystawy, a w szczególności uhonorowania wystawców, upowszechnił się zwyczaj emitowania medalu.
W kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w maju 1919 roku zorganizowano pierwszą taką wystawę filatelistyczną. Urządzona w Gmachu Poczty Głównej w Warszawie wystawa pod tytułem I Polska Wystawa Marek prezentowała liczne zbiory filatelistyczne. Eksponaty nie były oceniane przez sąd konkursowy toteż na okoliczność tej wystawy nie wybito medalu.
Pierwszy medal polskiej wystawy wybito dopiero w 1928 r. na Wszechpolską Wystawę Filatelistyczną zorganizowaną również w Warszawie. W wystawie udział wzięło ponad 80 wystawców, z których liczni zostali nagrodzeni medalami złotymi, srebrnymi i brązowymi. W zbiorach MPiT znajduje się jeden z tych medali – złoty przyznany Stanisławowi Miksteinowi. Medal projektował wybitny w ówczesnych czasach artysta, Józef Tom, którego liczne przykłady twórczości artystycznej znajdują się w naszym Muzeum. Należą do nich znaczki i projekty znaczków polskiej poczty, medale, banknoty i ekslibrisy. Medal został wybity przez słynną warszawską firmę jubilerską Zakład Grawerski Wabia-Wabińskiego. W Muzeum przechowywana jest również sztanca do bicia medalu oraz wystawowe dyplomy okolicznościowe.

☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)