Polska skrzynka pocztowa zwykła

Godziny otwarcia

Środa : 10:00 – 16:00

Producent: ,,Pelikan” Fabryka Wyrobów Aluminiowych i Blaszanych Spółka z. o. o ., Warszawa, Polska.

Data powstania: 1937 rok

Wymiary: wysokość 25 cm, szerokość 37,5cm, głębokość 22 cm.

Materiał: metalowa blacha

Skrzynka w kolorze czerwonym. Wszystkie ścianki skrzynki są obwiedzione bardzo słabo widoczną białą linią o grubości pół centymetra. Góra przykryta jest płaskim daszkiem, którego krawędź odstaje od skrzynki na  około 2 centymetry, by ją chronić przed deszczem. Na przedniej ścianie, tuż pod daszkiem na środku, dziurka do klucza otwierającego skrzynkę. Przysłonięta jest okrągłą klapką. Po prawej stronie od dziurki biały napis drukowanymi literami: Listy wyjmuje się o godzinie. Dalej po prawej stronie od napisu, w wyciętym w blasze okrągłym otworze wsunięty metalowy krążek z wyrytymi jeden pod drugim dniami tygodnia: Wtorek, Czwartek, Sobota. Pod nimi godzina: 9-10. Pod dziurką do klucza poprzeczny wąski otwór do wrzucania listów. Pod nim, po lewej stronie jest godło Rzeczpospolitej, biały orzeł w koronie. Po prawej stronie orła duży, biały napis drukowanymi literami: Skrzynka Pocztowa. Na środku obu  bocznych ścianek skrzynki znajdują się naklejki w formie kopert z wzorem adresowania i zaznaczonym miejscem na naklejenie znaczka w górnym prawym rogu. Na wzorach jest napisane: Znaczek nakleić tu. Imię i nazwisko, Urząd Pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu. Skrzynka jest odrapana. W miejscach ubytku farby wyziera brązowoszary metal. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych urządzeń związanych z działalnością poczty jest skrzynka pocztowa. Wiadomo, że od XVII wieku służyła różnym celom (nie zawsze wyłącznie pocztowym). Jej rozpowszechnienie nastąpiło w XIX wieku wraz ze wzrostem popularności usług pocztowych i ilości nadawanej korespondencji. Na ziemiach polskich skrzynka pocztowa obecna jest od czasów napoleońskich, a więc niewiele ponad dwieście lat. Jej funkcja i forma nie zmieniają się od wieków. Jedyne, co ulega w niej zmianom to kształt, kolor oraz materiał, z którego była wykonywana.

Pierwsze skrzynki pocztowe były drewniane. Później drewniane obijane blachą. Zamykane na jeden nieskomplikowany klucz, pomalowane były przeważnie w barwach danego państwa.  W Polsce w 1920 roku wprowadzono jednolity wygląd skrzynek i od tego czasu wszystkie skrzynki pocztowe polskie są koloru czerwonego oraz wytwarzane są z grubej blachy. Poza godłem państwowym umieszcza się na niej napis: SKRZYNKA POCZTOWA (do 1939 roku) lub po drugiej wojnie światowej napis: POCZTA oraz informację o godzinach opróżniania skrzynek przez służbę pocztową.