Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego
Poniedziałek: Muzeum nieczynne
Światowy Dzień Poczty jest świętem międzynarodowym upamiętniającym podpisanie pierwszej konwencji pocztowej w 1874 roku, w Bernie.
Ów dzień ustanowiony został w 1969 roku na kongresie w Tokio przez ONZ – Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU). Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu roli usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań świadczących o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową. Światowy Dzień Poczty obchodzony jest obecnie w ponad 150 krajach na świecie.
W Polsce Dzień Poczty obchodzony jest od 1956 roku. Nieco inaczej niż na świecie datę święta ustalono na 18 października. Związane jest to z historią polskiej poczty i uruchomieniem pierwszego szlaku pocztowego właśnie w dniu 18 października 1558 roku. Szlak ten, ustanowiony przez króla Zygmunta II Augusta, biegł od Warszawy do Wenecji przez Wiedeń. W 1958 roku uroczyście obchodzone święto 400 lat polskiej poczty stało się inspiracją do podkreślenia znaczenia nowego święta, które obchodzone jest do dziś.
Filatelistyka Polska, koperta Pierwszego Dnia obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 oraz znaczek emisji „Światowy Dzień Poczty”, przedstawiający piramidę z listonoszy.
Filatelistyka Polska, arkusz znaczków z ozdobnymi marginesami emisji „Światowy Dzień Poczty”. Technika druku: rotograwiura PWPW SA. Papier: fluorescencyjny.
Projektant: Maciej Jędrysik, 2010 r.
.
+48713436765 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).
.