Drewniany plecak listonosza

Godziny otwarcia

Niedziela : 10:00 – 15:00

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przechowuje liczne eksponaty świadczące o przeszłości polskiej poczty, telefonii, telegrafii, radia i telewizji, a także filatelistyki. Wśród wielu zabytków z historii poczty znajdują się również interesujące eksponaty stanowiące uzupełnienie naszej podstawowej wiedzy z tego zakresu.

Jednym z takich eksponatów jest drewniany plecak listonosza.

 

Plecak należał do zmarłego w 1949 roku najstarszego doręczyciela listów z Miłkowa, który przez trzydzieści pięć lat swojej pracy na poczcie doręczał przesyłki i korespondencję do schroniska na Śnieżce w Karkonoszach. Plecak odnaleziono na początku 1950 r. w jednym z karkonoskich urzędów pocztowych i przekazano go do Muzeum. Dzisiaj znajduje się w ekspozycji stałej.

Plecak wykonany jest najprawdopodobniej według własnego pomysłu listonosza. Kiedy dokładnie? Nie wiadomo. Jedno jest pewne: służył bardzo długo. I mówiąc dzisiejszym językiem – jest minimalistyczny i w pełni ekologiczny. Do jego produkcji użyto bowiem wyłącznie drewna i naturalnych tworzyw.

 

 

Prostokątna drewniana rama dębowa (pionowe listwy) oraz sosnowa (poziome listwy) wypełniona jest deską (sklejka stolarska) przylegającą do pleców użytkownika. Przyglądając się plecakowi można z cała pewnością powiedzieć, że jego konstrukcja jest bardzo solidna i zdradza wykonanie przez fachowego stolarza. Co ciekawe pierwotnie do zbudowania plecaka nie użyto ani jednego gwoździa, czy śruby. Wszystkie elementy plecaka są precyzyjnie dopasowane do siebie i złożone klinowo. Spoiwem wewnątrz klinów był klej stolarski. Dopiero w późniejszym czasie, w wyniku eksploatacji, najprawdopodobniej sam listonosz reperując swój plecak użył do wzmocnienia konstrukcji żelaznych krótkich gwoździ. Pasy – szelki plecaka wykonano z solidnego materiału przemysłowego.

Tył plecaka, tzw. część bagażowa, również była prosta. Do dnia dzisiejszego zachowała się niekompletna, jednak łatwo wyobrazić sobie jej konstrukcję. Dwa drewniane poziome profile mają wyżłobioną szynę, w której pierwotnie umieszczona była deska stanowiąca spód plecaka i tworząca półkę, na której umieszczany był ładunek pocztowy. Całość przewiązywana była sznurem i mocowana do konstrukcji pleców.

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Muzeum, w którym znajdziecie Państwo wiele innych ciekawych eksponatów.

☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)