63 dni niezwykłej łączności – w 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Godziny otwarcia

Niedziela : 10:00 – 15:00

Wystawa czasowa: 6.08 – 2.10.2024.

Kurator: Justyna Jeleniewska

 

Na wystaw zaprezentowano listy i kartki z różnymi odmianami stempli poczty powstańczej, w tym także stemplami obowiązującej cenzury. Udostępniono listy, zarówno strony adresowe jak i teksty listów, (awers i rewers jedne to kopie).

Drugą grupę eksponatów stanowić będą znaczki pocztowe używane w czasie powstania: w początkowej fazie wykorzystywano znaczki niemieckie z terenów Generalnej Guberni, na których wykonywano nadruk w formie orła w koronie i napisu POCZTA POWSTAŃCZA W-WA SIERPIEŃ 1944, lub tylko napisu POCZTA POLOWA 1-VIII-1944 WARSZAWA, ale te ostatnie, ze względu na wygląd przedruku przypominający ostemplowanie, nie weszły do obiegu. Wszystkie znaczki przedrukowane, Rozkazem Komendanta Okręgu Warszawskiego nr 25 z dnia 30 sierpnia 1944 r. zostały wycofane z obiegu. W połowie sierpnia przystąpiono do realizacji projektu wydania nowych znaczków pocztowych dla użytku poczty polowej. Ustalono, że będą drukowane w pięciu kolorach odpowiadającym pięciu Obwodom Wojskowym, na które podzielona była Warszawa i numerowane od 1 do 250. Wybrano projekt artysty-żołnierza „Miedzy”, druk wykonały Wojskowe Zakłady Wydawnicze.

Na wystawie zaprezentowano także duży fragment arkusza ( 33 znaczki z 55 ) koloru brunatno czarnego, oznaczonego numerem 220, projekt Mariana Sigmunda, przedstawiający żołnierzy atakujących niemiecki czołg butelkami zapalającymi oraz arkusz wykonany litograficznie w kolorze czerwonym w tych samych zakładach co poprzednie wg wyżej wspomnianego projektu.

Ciekawostką filatelistyczną są falsyfikaty obu wydań – po zakończeniu wojny, w 1945 r. ukazywały się falsyfikaty znaczków pierwszego wydania i pochodzące z tego samego okresu odbitki znaczka drugiego wydania wykonane metodą fotolitograficzną, zaprezentujemy cztery z nich, zaliczane do nowodruków czy variów.

Dopełnieniem części filatelistycznej są kopie fotografii pochodzących z Albumu pamiątkowego byłych harcerzy Poczty Polowej Powstania Warszawskiego wręczonego E. Kowalczykowi, ministrowi łączności PRL, podczas spotkania w Warszawie 20 września 1971 r., a także oryginalna skrzynka poczty polowej z powstania warszawskiego z 1944 r.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

Apel harcerski – Park Juliusza Słowackiego. Inscenizacja – Stowarzyszenie Historyczne „Rekonstrukcje Lubin”.
Harcerska Rikszowa Poczta Specjalna.
Przemarsz Harcerskiej Rikszowej Poczty Specjalnej spod budynku Muzeum do Rynku, przekazanie przesyłek Naczelnikowi Urzędu Pocztowego nr 32 Wrocław Rynek, zawiązanie Bratniego Kręgu.

 

PATRONATY HONOROWE:
Maciej Awiżeń – Wojewoda Dolnośląski
Paweł Gancarz – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Jerzy Pokój – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk

PATRONATY MEDIALNE:
Radio Wrocław
Radio RAM
Radio Wrocław Kultura