Rzeczy pocztowe – spacer po muzeum

Wtorek : 10:00 – 16:00

8 października zapraszamy na spacer po Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu pod tytułem „Rzeczy pocztowe”.

Głównym celem przechadzki po naszym Muzeum wcale nie jest opowieść o zawiłych i burzliwych dziejach polskiej poczty, a gawęda o wybranych przedmiotach związanych z pocztą, które prezentujemy na aktualnych wystawach stałych. W dzisiejszych czasach tradycyjne muzeum historyczne prezentuje ekspozycje, na których spodziewamy się zobaczyć obrazy, rzeźby i eksponaty o wysokiej wartości. Muzeum Poczty i Telekomunikacji ukazuje przedmioty bardziej lub mniej powszechnego użytku, które w dawnych czasach służyły do codziennej pracy urzędnika pocztowego oraz stały się częścią nowoczesnego życia pospolitego człowieka. Rzeczy służące ludziom. Przedmioty te nadawały kształt usługom pocztowym i choć pospolite miały (i mają) swój niepowtarzalny urok oraz niezwykłe historie. I te właśnie historie, znane i nie znane, poważne i mniej poważne, chcemy opowiedzieć by odpowiednie dać rzeczy słowo…

Spacer po salach muzealnych będzie przeglądem niezwykłych rzeczy pocztowych z wielu epok, które uchroniły zawieruchy czasu. A oglądając je opowiemy: jak królewski syn założył polską pocztę by odzyskać majątek denatki-matki we Włoszech; po co był gońcom pocztowym krokomierz i czemu musiał on być noszony w nogawce spodni; o tragicznym dla uszu trąbieniu na trąbce pocztowej; o rewolucji napoleońskiej w poczcie i jedynym osobistym szyldzie dla listów cesarza; jak wyglądała przysięga urzędnika pocztowego 150 lat temu; poznamy pamiętnik Karola Jenikego – dyrektora Poczty Miejskiej Warszawy z 1916 roku; wygląd dawnego urzędu pocztowego; rzadkie wagi listowe; tajemniczy srebrny klucz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego; wreszcie polski wynalazek o wdzięcznej nazwie “Syrena”, list z pandemii 1830 roku i sekrety podróży dyliżansem po traktach XIX-wiecznego Królestwa Polskiego.

Spacer odbędzie się 8 października o godzinie 11.00.

Obowiązują zapisy:
sekretariat@muzeum.wroclaw.pl
tel. 71 346 95 82, 534 146 575.
Zapraszamy!
☎ +48 71 343 67 65 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).