Gramy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!

Niedziela : 10:00 – 15:00

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 32. W tym roku możecie wspomóc tegoroczną zbiórkę “Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” i przyłączyć się do akcji razem z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.  Już teraz czeka na Was puszka, do której można wrzucać pieniądze. 28 stycznia przekażemy ją do wrocławskiego sztabu WOŚP.

Z tej okazji przygotowaliśmy także Wystawę Jednego Eksponatu, na której prezentujemy wybrane emisje znaczków pocztowych upamiętniające Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ma w swoich zbiorach wszystkie wydawnictwa Poczty Polskiej z okazji Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Są to znaczki pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu oraz kartki pocztowe ze znakiem opłaty. Od 1994 do 2016 roku  razem wydano 7 emisji znaczków i kopert FDC (w 2004, 2005, 2007, 2012, 201 i 2016 r.) oraz 13 kartek (w 1994, 1996, 1997, 1998, 1999, 2002, 2003, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011 i 2013 r.), dodatkowo w 2013 roku ukazał się znaczek, poświęcony Festiwalowi Przystanek Woodstock, na którym również umieszczono serduszko WOŚP.

Autorami projektów są: J. Konarzewski, B. Batorska, Y. Paszkiewicz, M. Jabłońska, K. Sasin, K. Konieczna, I. Tratkowski, Z. Włodarczyk, P. Sałkowski, G. Andrzejewski i J. Owsiak.

Od pierwszego wielkiego finału WOŚP w styczniu 1993 r., zbierającego środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, idea wspólnego koncertowania dla pomocy w ratowaniu zdrowia i życia rozszerzyła się na cały świat i każdego roku bije kolejne rekordy pod względem zebranych kwot.

WOŚP udowodniła, że dzięki ogromnemu poruszeniu milionów ludzi oraz połączeniu zabawy ze zbiórką funduszy, można pomagać realnie i na ogromną skalę.

Ponad 30 lat działalności fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapisało się w kulturze i historii, m.in. poprzez wydania znaczków pocztowych, pamiątkowych monet przez NBP czy nadawaniem imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obiektom i miejscom. W niemal każdym szpitalu czy placówce ochrony zdrowia w Polsce znajdują się urządzenia oznaczone czerwonymi serduszkami WOŚP,  które codziennie pomagają w opiece i ratowaniu kolejnych pacjentów.

Symbolem akcji jest czerwone serduszko, które jest powszechnie rozpoznawane.

28 stycznia wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.