100 lat Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu!

Sobota : 10:00 – 16:00

Dziś przypada 100-lecie utworzenia Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Chcielibyśmy podzielić się z Wami tym szczególnym wydarzeniem i przedstawić jego historię.
Muzeum powołano do życia w Warszawie, 25 stycznia 1921 roku. Mówi o tym szerzej pisemne Polecenie służbowego Nr 70/S z ów dnia, o zorganizowaniu muzeum pocztowego wydanego Wacławowi Laskowskiemu przez Ludwika Chełmińskiego szefa Sekcji IV Gospodarczej Ministerstwa Poczt i Telegrafów.
Początkowo w oficjalnej dokumentacji Ministerstwa muzeum funkcjonuje pod nazwą: Stanowiska do spraw Muzeum Pocztowo-Telegraficznego w Ministerstwie Poczt i Telegrafów. (Pierwotną nazwę Muzeum zmieniono w 1929 r. na: Muzeum Pocztowo-Telegraficzne).
Muzeum nie posiadało statusu samodzielnej instytucji, było jedynie jednym z wielu działów administracyjnych Ministerstwa. Organizacyjnie przyporządkowane zostało do Wydziału Materiałów Pocztowych Sekcji IV w Departamencie Gospodarczym Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Również nie było udostępniane publiczności. W obiegowym użyciu używane były skrótowe nazwy: Muzeum Pocztowe, Polskie Muzeum Pocztowe oraz Muzeum Pocztowo-Telegraficzne. Dział posługiwał się własną pieczęcią z napisem: MUZEUM POCZTOWO-TELEGR.
Pierwsza siedziba muzeum mieściła się w gmachu Poczty Głównej w Warszawie przy Placu Napoleona 8, będącym jednocześnie ówczesną siedzibą Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Na jego potrzeby przeznaczono jedno pomieszczenie w Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych. Muzeum zaczęło prężnie się rozwijać i gromadzić zbiory….
.
Zapraszamy! 📯