Złoty Krzyż Zasługi z 1917 r.

#historiapoczty #MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #ZłotyKrzyżZasługi

Złoty Krzyż Zasługi z 1917 r.

Ciekawostką zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji jest austrowęgierskie odznaczenie Państwowe z 1917 r. – Złoty Krzyż Zasługi z Koroną Na Wstędze Medalu Waleczności.

Odznaczenie znalazło się w kolekcji muzealnej dość przypadkowo, przekazane wraz z innymi eksponatami przez osobę prywatną w 1971 roku. Stanowi mimo wszystko interesujące uzupełnienie zbiorów.

Niestety nie wiemy do kogo należało odznaczenie i kiedy dokładnie oraz za jakie zasługi zostało nadane.

Odznaczenie ustanowił 16 lutego 1850 r. cesarz Franciszek Józef I „celem nagrodzenia oddanej i czynnie sprawdzonej zawisłości cesarzowi i ojczyźnie, wieloletniej, uznanej za pożyteczną przydatności w służbie publicznej lub innych uzyskanych zasług o dobro powszechne”. Na awersie odznaczenia widnieją inicjały FJ (Franciszek Józef) oraz łacińskie motto: Viribus Unitis (pol. Wspólnymi siłami). Krzyż został podzielony na cztery kategorie: Złoty Krzyż Zasługi Cywilnej z Koroną, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi Cywilnej z Koroną oraz Srebrny Krzyż Zasługi.

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)