Telefony mobilne czyli komunikacja na wyciągnięcie ręki

Godziny otwarcia

Piątek : 10:00 – 16:00

Trudno dziś wyobrazić sobie nasze życie bez telefonii bezprzewodowej. I choć niektórzy uważają poprzedzający go czas za zamierzchłą erę, to warto pamiętać o tym, że prototyp telefonu komórkowego został opracowany przez firmę Ericsson dopiero w 1956 roku.

Telefon ten zupełnie nie przypominał obecnych modeli ani wielkością ani możliwościami połączeń. Miał bowiem postać solidnej walizki o wadze ok. 20 kg, a tym samym jego walory użytkowe były niewielkie. Na dodatek jego wartość była zbliżona do wartości samochodu! Z pewnością nie o takim modelu bezprzewodowego telefonu marzyli przyszli użytkownicy…

Nieco więcej szczęścia miała firma Motorola, która w 1973 roku wprowadziła pierwszy model telefonu mobilnego. Podobno opracowując jego konstrukcję i wygląd wzorowano się na filmie „Star Trek”, serialu emitowanym w telewizji amerykańskiej w latach 1966 – 1969, a dokładniej na wielofunkcyjnym urządzeniu z którego często korzystał główny bohater tej serii filmów, kapitan Kirk. Urządzenie to nazywano potocznie tricorderem i – jak się potem okazało – okazało się trafną inspiracją do prób opracowania modelu telefonu bezprzewodowego.

„Urodziny” nowego telefonu miały miejsce 3 kwietnia, samo zaś urządzenie otrzymało nazwę DynaTAC, czyli skrótu od nazwy DYNamic Adaptive Total Area Coverage. Nowy telefon ważył niespełna 1 kilogram, a wymiarami przypominał cegłę. Warto pamiętać o tym, że był to model testowy. Pierwsza rozmowa jaka została przeprowadzona za jego pośrednictwem odbyła się między Martinem Cooperem, jednym z inżynierów tworzących zespół Motoroli, a… szefem konkurencyjnej firmy.

Dwa lata później amerykański urząd patentowy zarejestrował urządzenie Motoroli, a dopiero w 1983 roku pojawił się on na rynku amerykańskim. Można było go wówczas kupić za kwotę niespełna 4000 dolarów! I choć łączność telefon zapewniał jedynie w centrum Chicago, w ciągu roku sprzedano go ok. 12.000 sztuk.

Dziś rozwój sieci bezprzewodowej jest bezdyskusyjny i postępuje w tempie algebraicznym. W podobnie dynamiczny sposób zmieniają się parametry oraz możliwości nowych telefonów. Ale o tym nie trzeba Państwa przekonywać, gdyż będąc użytkownikami telefonów mobilnych, sami doskonale o tym wiecie…

Zachęcamy więc do swoistej podróży w czasie. Do odwiedzenia naszego Muzeum i przypatrzenia się dawnym modelom telefonów bezprzewodowych. A jest ich sporo w Sali Telegrafu i Telefonu, gdyż poświęcono im całą gablotę. Na uwagę zwiedzających zasługuje kilka modeli. Wśród nich znajdują się telefony Siemensa, model S2 4858-H 1014 oraz S2 4858-H 1260 – A1, a także Motorola International 8700. Państwa uwagę z pewnością zwróci też Samsung SGH-P520, który był marką samego Giorgia Armaniego. Na wystawie można także zobaczyć kilka modeli Nokii, między innymi tak popularny model 3210 czy najstarszy nasz telefon mobilny – Alcatel HC 800, pochodzący z 1996 roku, co dla telefonu jest już czasem zamierzchłym.