Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego

Godziny otwarcia

Sobota : 10:00 – 16:00

Światowy Dzień Poczty jest świętem międzynarodowym upamiętniającym podpisanie pierwszej konwencji pocztowej w 1874 roku, w Bernie.
Ów dzień ustanowiony został w 1969 roku na kongresie w Tokio przez ONZ – Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union, UPU). Celem tego święta jest uświadomienie społeczeństwu roli usług pocztowych w codziennym życiu ludzi i przedsiębiorstw oraz podkreślenie jego wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy krajów. Obchody Dnia mają zachęcić państwa członkowskie ONZ do podjęcia działań świadczących o znaczeniu poczty i jej działalności wśród społeczeństwa oraz mediów na skalę krajową. Światowy Dzień Poczty obchodzony jest obecnie w ponad 150 krajach na świecie.
W Polsce Dzień Poczty obchodzony jest od 1956 roku. Nieco inaczej niż na świecie datę święta ustalono na 18 października. Związane jest to z historią polskiej poczty i uruchomieniem pierwszego szlaku pocztowego właśnie w dniu 18 października 1558 roku. Szlak ten, ustanowiony przez króla Zygmunta II Augusta, biegł od Warszawy do Wenecji przez Wiedeń. W 1958 roku uroczyście obchodzone święto 400 lat polskiej poczty stało się inspiracją do podkreślenia znaczenia nowego święta, które obchodzone jest do dziś.
◾️ Filatelistyka Polska, koperta Pierwszego Dnia obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 oraz znaczek emisji “Światowy Dzień Poczty”, przedstawiający piramidę z listonoszy.
◾️ Filatelistyka Polska, arkusz znaczków z ozdobnymi marginesami emisji “Światowy Dzień Poczty”. Technika druku: rotograwiura PWPW SA. Papier: fluorescencyjny.
Projektant: Maciej Jędrysik, 2010 r.
.
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).
.