Pomnik Małego Powstańca – ciekawostka

Godziny otwarcia

Piątek : 10:00 – 16:00

27 lat temu, w październiku 1983 roku odsłonięto w Warszawie Pomnik Małego Powstańca, jednak Mały-bohater pojawia się na znaczku opłaty kartki pocztowej (tu pokazujemy jej AKCEPT) jedenaście lat wcześniej, w 1972 roku!
Jak to się stało? Monument został zaprojektowany przez Jerzego Jarnuszkiewicza w 1946, gdy ten studiował rzeźbiarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pracując równocześnie jako wolontariusz przy odgruzowywaniu miasta. Sama rzeźba powstała w pracowni Biura Odbudowy Stolicy. Jarnuszkiewicz otrzymał za swoje dzieło, noszące wówczas tytuł Dziecko-bohater, wyróżnienie w organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków konkursie na rzeźbę upamiętniającą powstanie.
Przez wiele lat Mały Powstaniec był znany głównie z licznych miniaturowych kopii.
Z inicjatywą wzniesienia dzisiejszego pomnika wystąpili harcerze z Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy, a Jerzy Jarnuszkiewicz ofiarował swój projekt oraz przygotował nieodpłatnie dokumentację potrzebną do wykonania odlewu w Zakładach Mechanicznych im. Marcelego Nowotki w Warszawie. Pieniądze na pokrycie kosztów prac związanych z odlaniem i ustawieniem monumentu zostały zebrane przez harcerzy.
.
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).
.