Pieczęcie pocztowe – małe dzieła sztuki. 3

Korzystając z uroków wakacji i pełnych słońca ciepłych dni kontynuujemy naszą wirtualną „pocztową” wycieczkę po ziemiach dawnego Królestwa Galicji i Lodomerii.

Dzisiaj zajechaliśmy do Jasło, w którym to w latach 1857-1864 prowadził aptekę wynalazca lampy naftowej, Ignacy Łukasiewicz. W czasach zaborów miasto było siedzibą władz cyrkularnych. Oczywiście funkcjonowała też austriacka poczta. Pamiątką po niej jest okrągła metalowa pieczęć o średnicy 30 mm z Godłem Monarchii Habsburskiej na środku. Wzdłuż otoków wyryto na niej napisy w języku polskim „C.K. URZĄD POCZTOWY W JAŚLE” oraz niemieckim „K.K. POSTAMT JASLO”.

Obiekt trafił do naszych muzealnych zbiorów w skutek przekazania z Głównej Składnicy m. p. w Warszawie dnia 7 lutego 1930 r.

Zachęcamy do poświęcenia mu odrobiny uwagi a także odwiedzenia przepięknych terenów Beskid Niski.

☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)