Ośrodek wypoczynkowy dla pocztowców

Godziny otwarcia

Sobota : 10:00 – 16:00

A propos wakacyjnych planów. Na zdjęciu poniżej ośrodek wczasowy w Zakopanem. Co prawda zdjęcie zrobione jest zimową aurą, ale nie bez powodu pojawia się właśnie teraz. Niegdyś pocztowcy nie wyjeżdżali na wakacje tak często, a jeśli w ogóle to właśnie do takich ośrodków wczasowych i to zimą. Pracowali w trudnych warunkach. Skarżyli się na prace w piwnicach, w zawilgotniałych pomieszczeniach. Schorzenia płucne często im doskwierały. Taki ośrodek był dla nich nie tyle formą spędzenia czasu i odpoczynku co rekonwalescencji.
Ów budynek wczasowy został wybudowany w 1913 roku na zboczu Antałówki. Otrzymał miano “Sanato” i gościł m. in. Kornela Makuszyńskiego. 23 grudnia 1928 roku budynek kupił Związek Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów, który urządził w nim Sanatorium Przeciwgruźlicze Pocztowców.
O Sanatorium tak pisano w „Strzelcu” 1934, nr 11 : „przyjmuje chorych płucnych i ozdrowieńców, wymagających leczenia wysokogórskiego. Stała obecność lekarzy na miejscu oraz wyposażenie Sanatorium we wszelkie urządzenia rozpoznawczo-lecznicze zapewniają chorym pomoc i potrzebną opiekę lekarską w każde chwili. Kuchnia staranna, zdrowa i obfita. Wysoki stan urządzeń higieniczno-sanitarnych. Ceny dla osób prywatnych od zł. 9 do zł. 12 dziennie łącznie z opieką lekarską. Pracowników państwowych i ich członków rodzin przyjmuje się za kartą skierowania od lekarzy powiatowych”.
.
Zapraszamy! 📯
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).