Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Godziny otwarcia

Środa : 10:00 – 16:00

▪ Na 12 lutego przypada również Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem, który ma na celu propagowanie odręcznego pisania piórem, co obecnie zostaje zamieniane przez np. przez komputery, czy nawet pisanie głosowe.
▪ Data tego święta nawiązuje do Lewisa Edsona Watermana, a dokładniej do opatentowania przez niego pierwszego wiecznego pióra w 1884 r.
▪ W naszych zbiorach posiadamy kilka piór, które w zestawie z kałamarzami były nieodłącznym elementem każdej podróży.
▪ Przy tej okazji warto przytoczyć cytat z „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera:
„Czy zwyczaj noszenia piórników za pasem w obozach i sądach przez ludzi, mających z pisaniem do czynienia, przeszedł z Turcyi do dawnej Polski, lub też odwrotnie, tego nie będziemy dociekali, nie posiadając odpowiednich wskazówek. Mamy tylko w zbiorach jeżewskich kilka podobnych piórników z kałamarzami, z których jeden jest starej roboty wschodniej, dwa starej roboty być może polskiej i jeden nowszy znowu roboty tureckiej. Gdzie bowiem zachował się dłużej zwyczaj noszenia pasów, tam i piórniki dotrzymują im towarzystwa. Podajemy tu piórnik z kałamarzem, który długie czasy przechowywany był w rodzinie Rostworowskich z tradycją, że niegdyś do jakiegoś słynnego palestranta należał. Wyrobiony z mosiądzu, długi jest 21 centymetrów, szeroki 2 ½. Kałamarz przy nim tak jest rozszerzony u dna i w połowie, że gdy się wleje atramentu do trzeciej części głębokości, to i pióro umaczać można i z położonego na bok kałamarza atrament nie wylewa się. Otwór kałamarza zamyka się wieczkiem na zawiaskach i maleńką zasuwką. Zawiaski stanowią całość, przedstawiającą litery BK związane w monogram, należący zapewne do pierwotnego właściciela tego zabytku.”
.
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)