Międzynarodowy Dzień Archiwów

Sobota : 10:00 – 16:00

Szanowni Państwo,

nasze Muzeum oprócz pokaźnych zbiorów filatelistycznych oraz telekomunikacyjnych posiada także bogaty zasób archiwalny.

Dzisiaj, jak co roku każdego 9 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów.

Z tego tytułu prezentujemy Państwu jeden z najstarszych listów w języku (staro)polskim, stanowiących naszą własność. Został on spisany przez Janko Woroskiego w dniu 6 lutego 1593 r. (d 6 Februara a 1593). Adresowany był z Dybowa do Torunia, “do mojego łaskawego Pana Burmistrza”. Jego wymiary wynoszą: 145 mm x 163 mm. Cymelium pochodzi ze zbioru Macieja Miszczaka, uznanego wrocławskiego filatelisty, pt. „Polskie znaki pocztowe okresu przedznaczkowego”, który został zakupiony do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w 2009 r.

Ten niezwykle cenny walor jak dotąd prezentowany był Zwiedzającym tylko dwa razy: jesienią 2009 r. oraz na początku 2016 r. na Wystawie Jednego Eksponatu.

Dziś w zasadzie eksponujemy go więc Państwu dopiero po raz trzeci

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)