Kartka z kalendarza MPiT #9

Sobota : 10:00 – 16:00

Kartka z kalendarza Muzeum Poczty i Telekomunikacji
7-12.10.1926 r.
Wartościową kolekcję bibliofilską przekazuje do Muzeum Włodzimierz Polański. Dar ten stał się podstawą do utworzenia pierwszej biblioteki muzealnej, uzupełnianej w latach następnych o kolejne donacje i nabytki. Księgozbiór Włodzimierza Polańskiego opatrzony jest ekslibrisem wykonanym przez Józefa Toma.
Przekazany zbiór składał się z biblioteki pocztowej o tematyce filatelistycznej i historycznej oraz zbiór znaczków, bloków, rycin dotyczących rozwoju poczty, map pocztowych i telekomunikacyjnych, fotografii i innych materiałów historycznych.
Szczegółowo „Spis rzeczy przekazanych w darze Muzeum Pocztowo-Telegraficznemu przez Włodzimierza Polańskiego” zawierał: 109 pozycji dzienników praw, ustaw, regulaminów i druków urzędowych, 50 egzemplarzy monografii i opracowań zwartych w różnych językach, 43 katalogi i programy wystaw filatelistycznych, 12 tytułów czasopism filatelistycznych obcych, 8 map pocztowych z XIX w. i jedna z XVIII, 37 rysunków, rycin i reprodukcji.
Poniższe zdjęcie przedstawia Pana Włodzimierza Polańskiego. Fotografia pochodzi z 1922 roku.
.
.