Kapelusz urzędnika pocztowego

Sobota : 10:00 – 16:00

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zgromadzone są nie tylko eksponaty dotyczące polskiej poczty, ale także interesujące zabytki poczt innych państw, zwłaszcza niegdyś związanych z ziemiami polskimi.

Znaczna część tych eksponatów wzbogaciła kolekcję Muzeum jeszcze przed 1939 rokiem. Przetrwały one zawieruchę wojenną i dzisiaj stanowią ozdoby kolekcji muzealnych. Przykładem takich zabytków mogą być choćby pochodzące z XIX wieku kapelusze urzędników pocztowych z Austrii, Prus i Królestwa Polskiego, które można oglądać na wystawie stałej w Muzeum.

Ciekawą historię posiada nakrycie głowy austriackiego urzędnika pocztowego z drugiej połowy XIX w.

Otóż pod koniec lat 20. XX w. Muzeum otrzymało w darze od jednego z Urzędów Pocztowych skrzynkę pocztową na listy z napisem „K.u. K. Etappenpost”. Były to częste dary w tamtych czasach, gdyż liczne placówki pocztowe przekazywały do Muzeum wiele eksponatów, które odnajdywano w urzędach, a które nie mogły być już używane.

Przekazana skrzynka listowa pochodziła z zaboru austriackiego, a w placówce pocztowej zastąpiona została po 1918 roku polską skrzynką listową. Eksponat trafił do Muzeum, jednakże ze względu na brak w Muzeum dostatecznie dużych pomieszczeń ekspozycyjnych, musiał długo czekać na opracowanie i zinwentaryzowanie.

Do Muzeum skrzynka dotarła zamknięta i bez kluczyka. Prawdopodobnie kluczyk nie został dołączony do przesyłki przez urzędnika pocztowego lub mógł zawieruszyć się podczas transportu paczki do Muzeum. Tego dziś nie dowiemy się, w każdym razie z całą pewnością wiemy, że Muzeum otrzymało przesyłkę niekompletną. Bez szczególnego zainteresowania skrzynkę umieszczono w magazynie muzealnym do opracowania w przyszłości.

Powrócono do niej dopiero po latach, w 1934 roku. Kiedy w lutym 1934 roku przystąpiono do jej inwentaryzacji, postanowiono ją otworzyć. Wezwano na miejsce ślusarza, który wytrychem otworzył zamek.

Oczom muzealników ukazał się inny eksponat, o którym wcześniej nie wiedziano. Był to kapelusz urzędnika poczty Cesarstwa Austriackiego z XIX wieku.

Oba zabytki zinwentaryzowano i włączono do zbiorów muzealnych.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Muzeum.

☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej, 1 piętro)