Ciężar korespondencji czyli sprawa wielkiej wagi

Sobota : 10:00 – 16:00

Obrót różnymi towarami jest niemal tak stary jak ludzkość. Jego początki sięgają czasów neolitu, a regulujące go prawa wynikały przede wszystkim z potrzeb danych społeczności. Pierwotnie jedne towary były wymieniane na inne, a ich wykładnią była jakość oferowanych towarów oraz potrzeba ich posiadania przez osoby zainteresowane. Z czasem pojawił się pieniądz, a następnie cały system miar i wag.

Ważnym okresem dla rozwoju handlu był czas rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w XIX wieku. Wiele elementów procesu handlowego, który definiuje się jako relacja między sprzedającym, a nabywcą, zostało wówczas ujednoliconych. Wprowadzono wzorce wag, które szybko przyjęto i zastosowano. Także w obrocie pocztowym.

W Sali Historycznej naszego Muzeum możecie Państwo przenieść się we wspomniany wyżej wiek i zobaczyć pochodzącą z tego okresu dawną wagę, służącą do ważenia przesyłanych paczek. Waga została wykonana w 1884 roku.

To drewniano-metalowy, dość okazały eksponat, dźwigniowy, dziesiętny – ważenie odbywało się za pomocą 10–krotnie lżejszych odważników, zachowany w bardzo dobrym stanie. Jego wielkość pośrednio wskazuje na wielkość odważanych pakunków, a rzeczywiście mogły być one niemałe.

Tuż obok wspomnianej wagi, znajduje się wiele innych, znacznie mniejszych i nieco młodszych, bo pochodzących z lat dwudziestych kolejnego wieku, służących zazwyczaj do odważania listów. Wiadomo nie od dziś, że ich waga – obok odległości i trybu nadania – była wyznacznikiem ceny przesyłki.

Z XIX wieku pochodzą także prezentowane w tej samej Sali skrzynie, do których trafiały, odważone wcześniej, listy i paczki. Po zapełnieniu były układane w dyliżansach lub furgonach. Jeden z takich furgonów możecie Państwo zobaczyć w naszej Sali Dyliżansowej. Pochodzi on z 1925 roku i przewożono nim nieco cięższe pakunki – worki z listami czy nawet… worki z pieniędzmi.

Zapraszając Państwa do wizyty w naszym Muzeum, pragniemy nieco przybliżyć atmosferę tamtych lat. Z pewnością ułatwi to dawna rycina, przedstawiających proces ważenia przyjmowanej do doręczenia korespondencji w wagonie pocztowym. Nostalgiczny wymiar pewnie też będzie mieć zdjęcie pochodzące z lat 60-tych XX wieku. Widać na nim wnętrze dawnego urzędu pocztowego, z olbrzymią wagą służącą do ważenia paczek na pierwszym planie.

Na zakończenie prezentujemy pochodzący z XIX wieku system wag, który został zamieszczony w wydanej w 1830 roku książce Józefa Krasińskiego „Przewodnik dla podróżujących po Polsce” – pisownia oryginalna.

Zapraszamy do naszego Muzeum!