Ciekawostka medalierska ze zbiorów MPiT

Ciekawostka medalierska ze zbiorów MPiT – medal wybity z okazji Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej „New Delhi 1954” zorganizowanej dla upamiętnienia stulecia hinduskiego znaczka pocztowego. Muzeum Poczty było jednym z wielu wystawców, zaś za prezentowany eksponat otrzymało srebrny medal.
Medal o średnicy 57 mm wykonany został z posrebrzanego brązu. Na awersie przedstawia trzy lwy będące godłem Indii oraz daty upamiętniające dwa wydarzenia: wydanie pierwszego znaczka pocztowego w Indiach (1854) oraz wystawę z okazji jego stulecia (1954). Kompozycję dopełnia dwujęzyczny napis pisany alfabetem hinduskim oraz łacińskim: INDIA POSTAGE STAMP CENTENARY. Rewers z kolei przedstawia w centrum logo poczty indyjskiej, nad nim dwuwierszowy napis: SOUVENIR TO POLAND ujęty stylizowanym ornamentem. W wyodrębnionym otoku napis w języku angielskim: INTERNATIONAL PHILATELIC EXHIBITION NEW DELHI OCT. 1954.

+48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej)