Rękopis Bolesława Prusa

Wtorek : 10:00 – 16:00

W zbiorach naszego Muzeum znajdziemy rękopis Bolesław Prusa. Pisarz był znany z zamiłowania do podróży.
„Kartki z podroży” to zbiór felietonów i reportaży napisanych przez Prusa podczas jego licznych wędrówek reporterskich po kraju. Reportaże te publikował od 1875 roku „Kurier Warszawski”.
„Notatki z podróży” zostały opublikowane w dwóch tomach w 1950 roku przez Wydawnictwo Literackie. W tomie 1 znajdują się kartki z lubelskiego, płockiego, podróży Siedlce – Lublin, Krakowa, Wieliczki i Wystawy Rolniczej i Przemysłowej we Lwowie z 1877 roku. Drugi tom „Kartek z podróży” to kolejny i zarazem ostatni zbiór reportaży z wycieczek Bolesława Prusa. Ukazywały się one w latach 1878 – 1896, najpierw w „Kurierze Warszawskim”, a następnie w „Kurierze Codziennym”. Zawartość zbioru: kartki z Puław i Berlina, Wisłą do Płocka, Osada w Studzieńcu, Wędrówka po ziemi i niebie oraz wywiad z Prusem pt. Wrażenia z Galicji.
W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się rękopis jednej z notatek Bolesława Prusa dotyczący z podróży do Berlina.
.