Kartka z kalendarza MPiT #8

Godziny otwarcia

Sobota : 10:00 – 16:00

KARTKA Z KALENDARZA MPiT #8
.
30 września 1929 roku dobiegła końca pierwsza w historii polskich wystaw krajowych Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu, którą otworzono kilka miesięcy wcześniej (16 maja 1929 roku). Potocznie nazywana była Targami Poznańskimi. Zorganizowana została w celu zaprezentowania dziesięcioletnich osiągnięć Polski na różnych polach działalności gospodarczej, politycznej, społecznej i kulturalnej. Odniosła duży sukces propagandowy przyczyniając się m.in. do wzrostu możliwości eksportowych polskiej gospodarki. Zwiedziło ją 4,5 miliona osób.
Poczta Polska prezentowała na Wystawie w kilku pawilonach i stoiskach najważniejsze inwestycje pocztowe i telekomunikacyjne podjęte w latach 1919-1929 i realizowane w latach następnych.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się prezentowane modele Radiocentrali Transatlantyckiej pod Warszawą wraz z dziesięcioma wieżami antenowymi i zabudowaniami infrastruktury, wzory projektów izolatorów z częścią modelu anteny, model kuli ziemskiej z podświetlanymi trasami połączeń lotniczych Polski z innymi krajami na świecie oraz podświetlana mapa planistyczna sieci pocztowej i modele gmachów: Centralnego Telegrafu i Telefonu Urzędu Pocztowo-Telegraficznego w Gdyni oraz Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Warszawie.
Wszystkie prezentowane modele wystawowe zostały przekazane po zakończeniu wystawy do Muzeum Pocztowo-Telegraficznego i znajdowały się w nim do wybuchu wojny. W czasie II wojny światowej uległy zniszczeniu bądź bezpowrotnie zaginęły.
Wykonane podczas Wystawy Powszechnej fotografie stoisk pocztowych prezentujemy poniżej. Pochodzą z okazałego albumu pamiątkowego przygotowanego przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów, który znajduje się obecnie w zbiorach naszego Muzeum.
.
☎ +48713436765 📍 ul. Z. Krasińskiego 1, Wrocław (gmach Poczty Głównej).
.