100. rocznica urodzin Czesława Słani. 1. Portret Czesława Słani.

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy Państwu kartkę ze zbioru prac Czesława Słani, która przedstawia portret artysty wykonany piórkiem i tuszem, autorstwa Larsa Sjööbloma na podstawie fotografii Georga Kristiansena.
Na kartce znajduje się znaczek pocztowy o wartości 25 koron szwedzkich z wizerunkiem króla Szwecji, Karola XVI Gustawa i datownikiem “Mistrz grafiki Słania”.
Na kartce są równiez podpisy Czesława Słani i Larsa Sjööbloma.