100. rocznica urodzin Czesława Słani. 9. Sport motocyklowy na znaczkach pocztowych

Środa : 10:00 – 16:00

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy Państwu 9 znaczków pocztowych o wartości 5 koron szwedzkich każdy przedstawiają żużlowców na motocyklach. Czesław Słania rytował tylko jeden znaczek z tej serii.
Obiekt zawiera też kartkę pocztową z wizerunkiem żużlowca Ove Fundina; Czesław Słania rytował znaczek z wizerunkiem właśnie tego sportowca.
Na marginesie serii znaczków i na kartce pocztowej znajdują się podpisy rytownika.