100. rocznica urodzin Czesława Słani. 6. Król Święty Knut

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy kolejne dwa znaczki oraz kopertę wydania pierwszego dnia (FDC/First Day Cover/) ze zbioru prac Czesława Słani.
Dwa znaczki wydane z okazj 900-setnej rocznicy nadania przez króla św. Knuta listu donacyjnego dla biskupstwa w Lundzie.
Na znaczku są trzy błędy historyczne:
1. Jeździec na koniu trzymający sokoła znajduje się na pieczęci króla Wilhelma Zdobywcy (ok.1027-87), a nie króla Knuta.
2. Zamek przedstawiony na prawym znaczku wybudowano 300 lat później.
3. Katedra w Lundzie miała w tym czasie tylko jedną wieżę.
Na kopercie wydania pierwszego dnia (FDC/First Day Cover/) oprócz znaczków o wartości 2 koron, znajdują się trzy autografy: Czesłwa Słani i dwóch projektantów – Johna Melina i Andersa Österlina.