100. rocznica urodzin Czesława Słani. 5. Kartki z postaciami ze szwedzkich baśni.

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy Państwu kartki z postaciami ze szwedzkich baśni ze zbioru prac Czesława Słani.
Dwie kartki z folderu poświęconego Johnowi Baurerowi (1882 – 1918), szwedzkiemu malarzowi i ilustratorowi, znanemu przede wszystkim ze zbioru “Wśród krasnoludków i trolli.”, wydanego z okazji setnej rocznicy urodzin artysty.
Pierwsza kartka przedstawia dwa trolle spoglądające na malutkie dziecko. Druga kartka przedstawia księcia w koronie na galopującym koniu.
Na kartkach znajdują się znaczki pocztowe z rycinami Czesława Słani odwzorowującymi te same postacie. Znaczki przestemplowane są okolicznościowym datownikiem wydanym z okazji setnej rocznicy urodzin Johna Bauera. Na obu kartkach znajduje się podpis Czesława Słani.