100. rocznica urodzin Czesława Słani. 2. Statki wikingów na znaczkach pocztowych

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy Państwu kolejne obiekty ze zbioru prac Czesława Słani – zeszyt znaczków i kopertę Wydania Pierwszego Dnia (FDC) – Statki wikingów na znaczkach pocztowych.
Znaczki przedstawiają różne sceny z życia wikingów oraz przedmioty pracy, wojny i kultu (łódź wikingów (drakkar), rzeźbę głowy smoka umieszczaną na dziobie łodzi, figurki, krzyż i miecze ).
Czesław Słania swoim zwyczajem umieścił na znaczku znajomą osobę (kobieta stojąca przy budynku). Zeszyt podpisany jest przez projektanta znaczków S. O. Ehrena oraz Czesława Słanię. Wszystkie znaczki mają wartość 2,50 korony szwedzkiej.
Na FDC (First Day Cover) naklejone są ww. znaczki; jest też ona ozdobiona rysunkami S.O. Ehrena przedstawiającymi wikingów i zwierzęta. Poza stemplem FDC jest też drugi stempel z Muzeum Wikingów w Sigtuna , gdzie Czesław Słania udzielał autografów w dnie 29.03.1990 i następnie wysłał list. FDC podpisana jest przez S.O. Ehrena i Czesława Słanię.