100. rocznica urodzin Czesława Słani. 4. Portret matki Józefy Słani.

#MPiTWr #muzeumpocztyitelekomunikacji #100LatMuzeumPocztyiTelekomunikacjiweWroclawiu #CzesławSłania

100. rocznica urodzin Czesława Słani jest okazją do zaprezentowania dzieł artysty, określanego jako ikona współczesnego sztychu, niedościgniony mistrz stalorytu i piękna zamkniętego w miniaturze: znaczku pocztowym, banknocie, ekslibrisie czy grawerynce. W zbiorach Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu znajduje się prawdopodobnie największa kolekcja “słanianów”, na którą poza znaczkami, bloczkami czy kartkami pocztowymi składają się szkice, próby, rysunki sygnowane przez artystę.

Prezentujemy portret matki artysty Józefy Słani.
Jest on jednym z nielicznych portretów sztychowych znacznie większych wymiarów (17 x 15 cm) od miniaturowych portretów wielkości znaczków pocztowych – amerykańsy bokserzy, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot i inne.
Józefa Słania z domu Piorun pochodziła ze wsi Osmolice (gm. Piotrowice) na Lubelszczyźnie. Rodzice z Czesławem i z siostrą Leokadią w 1927 roku przeprowadzili się z Czeladzi w rodzinne strony matki. Osmolice były jednym z najważniejszych miejsc dla artsty.